На 11.02.2025 се проведе информационен ден за даване на старт по втората процедура по SynGReDit
На специално събитие европейският цифров иновационен хъб „Загоре“ и неговите партньори представиха възможностите за безвъзмездно финансиране на 11 февруари 2025 от 9.30 ч. в конферентната зала на хотел ресторант „Зеления хълм“, Стара Загора.

На срещата присъстваха председателя на Управителния съвет Димитър Янков и председателя на КРИБ Стефан Шоселов, член и на УС на КРСЗ.
След откриване на процедурата малки и средни предприятия (МСП), стартъпи и публични институции вече могат да подават своите заявки чрез сайта edih-zagore.eu. В центъра на проекта са безвъзмездни средства за услуги в четири основни сфери:
- Тестване преди инвестиране – демонстрации и проби на технологии за гарантиран успех;
- Достъп до иновативна екосистема – експертна подкрепа и модерни решения за бизнеса и институциите;
- Достъп до финансиране – насоки за кандидатстване по национални и европейски програми;
- Надграждане на дигитални умения – обучения и консултации за успешна трансформация.
Процедурата е насочена към:
- Малки и средни предприятия, които искат да повишат ефективността си чрез дигитализация;
- Стартъпи, които искат да мащабират иновативни идеи и решения;
- Публични институции, които желаят да модернизират своите услуги и процеси. Залата на комплекс „Зеления хълм“ в Стара Загора се превърна в център на иновациите, с над 50 представители на МСП, стартъпи и публични институции, които се събраха, за да разберат как могат да ускорят дигитализацията си с помощта на EDIH Zagore.
Участниците бяха запознати с перспективите:
-Какво предстои за регион Стара Загора.
-Как бизнесите могат да се възползват от грантовете за финансиране и различни финансови инструменти.
-Как да тествате нови технологии преди да инвестирате –примери за енергийна ефективност, ВЕИ, Интернет на нещата и архивна дигитализация
-Цифрови умения – обучения по киберсигурност, управление на процеси, ESG платформи и прилагане на изкуствен интелект.
Разговорите бяха водени от партньорите в ЕЦИХ.
▪️Тракийския университет, представи иновативни решения за внедряване на дигитални технологии в медицината.
▪️Давид Холдинг АД, акцентира върху ефективността и управлението на бизнес процесите.
▪️Институт за информационни технологии – БАН, сподели как изкуственият интелект може да промени бизнеса.
▪️Българска стопанска камара, предостави насоки за финансиране и изграждане на устойчиви бизнес модели.




