на 08.10.2024 КРСЗ съвместно с КРИБ Стара Загора организирахме среща с кандидатите за народни представители от парламентарно представените политически сили

среща КРСЗ с ккандидатите за народни представители

на 08.10.2024 КРСЗ съвместно с КРИБ Стара Загора организирахме среща с кандидатите за народни представители от парламентарно представените политически сили

Водещ на срещата беше председателят на КРСЗ инж.Димитър Янков. В залата присъстваха представители на водещите парламентарно представени сили – от ГЕРБ-СДС Красимир Вълчев, от ПП ДБ – Радослав Рибарски и Бончо Григоров, от БСП – Драгомир Стойнев и Галина Господинова, от ДПС Ново Начало – Мехмед Зейнел и Валентин Георгиев, от Възраждане Дончо Радев и Ива Ангелкова. Срещата започна с апел от водещия към кандидатите за народни представители от Стара Загора да загърбят политическите си различия и да работят съвместно в името на развитието на областта.

Предварително на всички бяха изпратени следните въпроси:

  1. Какви мерки ще предприемете за борба с корупцията и реформата в съдебната система?На фона на рецесията в ЕС и най-вече в Германия и развитието на „зелената сделка“ как смятате да подобрите икономическата и бизнес среда в регион Стара Загора?
  2. Има предложения за увеличаване на минималната работна заплата периодично като процент от средната за страната. КРИБ И КРСЗ са категорично против. Подкрепяте ли увеличението или не и защо?
  3. Наблюдаваме увеличаване на държавната администрация и понижаване ефективността на работата й. Смятате ли да намалите броя на заетите в държавната администрация за сметка на качеството т.е с по-малък държавен апарат да се постигне по-голяма ефективност?
  4. Образованието и дуалното обучение – как смятате да подкрепите развитието и повишаването на качеството на образованието в регион Стара Загора?
  5. Здравеопазването – състояние и подобряване на качеството? Какво е мнението Ви за създаването на допълнителни здравни каси и наличието на конкуренция?

Имаме амбицията да изготвим и предложим за обсъждане изцяло нов Наказателен кодекс“, посочи Красимир Вълчев от ГЕРБ. Той допълни, че трябва да се търси консенсус между партиите по основните теми като намаляване регулаторната тежест, реформа в администрацията, образование, здравеопазване и изрази надеждата, че на основната на такъв относителен консенсус може да се сформира правителство.

Освен независимостта на правосъдната система в момента виждаме, че има голям проблем със забавянето на правораздаването. Многократно правихме опити да постигнем по-голяма независимост на съдебната система, но в много случаи се оказвахме единствените в пленарна зала. Продължаваме тази борба. ПВУ е заседнал именно в тази част – антикорупционните закони. Към момента това са единствените законопроекти, внесени от нас, но те дори не са разгледани в комисия“, подчерта Радослав Рибарски от „ПП-ДБ“.

„Направи се опит за правосъдна реформа в България и той претърпя пълен крах. ГЕРБ с ПП-ДБ и ДПС решиха да променят Конституцията уж за добро, а стана по-лошо. Доколкото разбирам всички се отказват от тези промени и не желаят да продължат. Крайно време е да има разбирателство, че правосъдната система трябва да бъде изцяло независима и там нямат работа политиците“, смята Драгомир Стойнев от „БСП – Обединена левица“.

Ако има среда, която обуславя наличието на корупция, тя трудно би могла да бъде премахната. Реформата не трябва да бъде само в съдебната система. Трябва да помислим за ежедневната битова корупция, която мачка обществото“, смята Мехмед Зейнел от „ДПС – Ново начало“. Според него с подобряване на жизнения стандарт на хората, със стабилност и грижа към тях, може да се премахне и интереса към корупционните практики.

„Законодателството в България и дори съдебната система не са чак толкова лоши. Въпросът е, че законите не се спазват, наказанията не се прилагат. Най-важното е съдебната система да е независима и след това да се прилагат разпоредбите й“, смятат от „Възраждане“.

Председателят на КРИБ Стефан Шоселов апелира към всички кандидат народни представители да се обединят около общите цели и да работят съвместно за подобряване на бизнес средата чрез подкрепа на конкретни законодателни решения. Той се обяви за създаване на условия за конкурентна среда във финансирането на здравните заведения чрез създаване на частни здравни каси. Сериозен проблем има бизнеса с осигуряването на кадри за предприятията. Този проблем може да бъде решен чрез подобряване на образованието и най-вече на профилираните паралелки в професионалните гимназии по специалностите, които са най-търсени на пазара на труда. Той подчерта още, че трябва да се наблегне на професионалното обучение на място в реално работещите предприятия със съвременно оборудване с което се работи в момента. По въпросите на здравеопазването и образованието се изказаха и д-р Кирил Добрев и доцент Емил Славов. Срещата завърши със съгласие от страна на бизнеса в област Стара Загора и кандидатите за народни представители, че трябва преди всичко да се работи усилено за създаване на редовно правителство, което най-после да започне да работи за решаване на най-наболелите проблеми.

Сподели публикацията