Намалете разходите си, чрез безплатен ток от слънцето
През месец Март.2016 стартира програма Енергийна Ефективност за МСП, при която се субсидират на 70% инвестиции на преработвателни и строителни предприятия в енергийно ефективни решения. На всеки 1 250 лв. сметка за ток, едно предприятие може да спести в дългосрочен план над 1 000 000 лв.
Лице за контакт по темата в Клуб на работодателя Стара Загора: Димитър Гайдаров, фирма Невен-ЗИГ Солар ООД
Удвояването на ВЕИ до 2030 г. може да пести до $4,2 трилиона на година
Удвояването на дела на възобновяемите енергийни източници в глобалния енергиен микс до 36 процента до 2030 г. може да спести доста ресурси на световната икономика. По-конретно, става дума за по 4,2 трилиона долара на година. Това сочат изследвания на Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA).
„Постигането на такова удвояване не само е възможно, но то е и по-евтино“, каза генералният директор на IRENA Аднан Амин в изявление. „Това ще създаде повече работни места, ще спаси живота на милиони хора заради намаленото замърсяване на въздуха и ще ни помогне да напреднем по пътя към ограничаване на глобалното повишаване на температурата до два градуса, както бе договорено в Париж“.
Енергийно ефективните сгради са с не повече от 5% по-скъпи от „обикновените“
Колко по-скъпи са енергийно ефективните сгради от онези, които не попадат в тази категория? Разликата е минимална, категорични са и експертите, и първите проучвания в тази област.
„Въпреки че наличните данни са ограничени, случаите, когато жилищните сгради са сертифицирани за екологичност в голям мащаб показват, че оскъпяването е минимално.“
Оскъпяването при енергийно ефективните сгради е не повече от 5 процента в сравнение с не- енергийно ефективните сгради, посочва Оливър Раф, директор на Европейския институт за енергийните характеристики на сградите в Брюксел. Той сподели наблюденията на института у нас през март по време на кръгла маса, организирана от Камарата на архитектите в България (КАБ), Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект, сдружението “Информационна група Пасивни сгради България” и Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС).
Надценката, т.е. допълнителните разходи за строителство на „зелена“ сграда, се изплаща доста бързо посредством намалението на оперативните разходи. Наред с опазването на околната среда тези жилища и офиси щадят и портфейла посредством намалени сметки за отопление и охлаждане, намалена консумация на вода и др. налице са и трудно измерими във финансов план ползи: подобряване на здравето и производителността на хората, обитаващи сградите.